How Much Does Food Cost In Hawaii?

While meal prices in Hawaii might vary, the average cost of food in Hawaii is $61 per day, according to the United States Department of Agriculture. Based on the spending tendencies of recent visitors, a typical lunch in Hawaii should cost around $24 per person while dining out. Generally speaking, breakfast is a little less expensive than lunch or supper.

Is it cheaper to eat in Hawaii?

It’s a good thing that supermarket costs in Hawaii are more reasonable. A less expensive alternative are farmer’s markets and food trucks. Here are some typical local Hawaiian foods that may be found almost anywhere: In the Hawaiian culture, laulau is a dish composed of pork that is wrapped in layers of taro leaves and baked in an underground rock oven.

How much does it cost to eat breakfast in Hawaii?

What to Expect When You Wake Up in the Morning. Local breakfast specialties include loco moco (a heavy mixture of rice, beef, gravy, and scrambled eggs), Hawaiian French toast, and SPAM & eggs (yes, you read that correctly!). Depending on where you go to eat breakfast, you may expect to pay between $15 and $20 per person, not including beverages.

How much do drinks cost in Hawaii?

It will cost between $10 and $15 to get a drink in a standard pub or restaurant in your neighborhood. For those seeking for a wild night out, the larger cities in Hawaii will offer a more developed party scene when compared to the smaller island communities. If you do decide to go out, the following are some examples of what you might anticipate to pay for drinks:

See also:  How Much Do Lawyers Make In Illinois?

How much should I budget for food in Hawaii?

Despite the fact that the following statistics are typical estimates of how much you may spend on essentials and entertainment in Hawaii, they may be useful in determining your holiday spending budget: Breakfast and lunch are priced between $8 and $16 per person. Dinner costs between $14 and $25 per person. Gourmet lunch prices range from $25 to $55 per person.

Are groceries expensive in Hawaii?

Grocery shopping and eating out However, Hawaii is the most costly state in which to shop for food in the United States, owing in part to the fact that most items are transported in from the mainland. According to a Missouri Economic Research and Information Center assessment from the third quarter of 2020, the cost of food in Hawaii is too expensive.

How much money do you need per day in Hawaii?

Table of contents

Estimated cost
Accommodations $1,400 ($200 per night)
Local transportation $70 (or $50 a day for a car)
Food and drink $595 ($85 per day)
Attractions $400

What is the price of food in Hawaii?

Prices in Honolulu, Hawaii are shown below. As of April 2022, this is the most recent available information.

Food Update prices
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district $16
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) $9
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast $4.68
1 liter (1 qt.) of whole fat milk $1.64

How much money do you need for 7 days in Hawaii?

It costs an average of $2,023 for a seven-day vacation to Hawaii for a single traveler, $2,986 for a couple, and $4,371 for a family of four to visit. Hawaii hotels range in price from $96 to $433 per night, with an average of $177, while the majority of vacation rentals will cost between $270 and $810 per night for the full property.

See also:  What To Know Driving In Los Angeles?

Is going to Hawaii worth it?

This straightforward inquiry necessitates an equally straightforward response.Yes!Hawaii is a must-see destination because of its world-class hotels, shopping, nightlife, and eating, as well as the incredible quantity of natural beauty and outdoor hobbies available.Moreover, with a comfortable year-round temperature of roughly 80°F (or 26°C), any time of day is an excellent time to be outside.

How much is a gallon of milk in Hawaii?

The cost of living in Honolulu is rather high.

Restaurants Edit
Milk (regular), (1 gallon) 6.52$
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 5.98$
Rice (white), (1 lb) 2.80$
Eggs (regular) (12) 4.26$

How much is loaf of bread in Hawaii?

Food prices

Markets Edit
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 5.98$
Rice (white), (1 lb) 2.80$
Eggs (regular) (12) 4.26$
Local Cheese (1 lb) 8.55$

Is it more expensive to live in California or Hawaii?

Hawaii is the most costly state in the United States, and California is the third most expensive. When you compare the cost of living in Hawaii with the cost of living in California, you will most certainly discover that the cost of living in Hawaii is significantly greater. Hawaii has a cost of living index of 196.3, whereas California has a cost of living index of 138.5.

How much does a Big Mac meal cost in Hawaii?

$9 is the cost of one Combo meal at a fast food restaurant (like as a Big Mac Meal or equivalent) in Honolulu, Hawaiian.

How much is gas in Hawaii?

Gas costs in Hawaii are on the rise.

See also:  Where To Buy Fruit Trees In Los Angeles?
Regular Mid-Grade
Current Avg. $5.232 $5.442
Yesterday Avg. $5.239 $5.439
Week Ago Avg. $5.234 $5.435
Month Ago Avg. $4.959 $5.128

What is the minimum wage in Hawaii?

Hawaii’s state minimum wage is $10.10 per hour, which is higher than the national average. Compared to the federal minimum wage of $7.25, this is a higher rate of pay. You are eligible to receive the greater state minimum wage, which is now $7.25 per hour.

How much does a burger cost in Hawaii?

The most expensive ingredients are found in Hawaii, where a single burger may cost up to $2.75. In Arizona, where the average price of a burger is $2.16, they’re more than 50 cents less expensive than in California.

What is the average living wage in Hawaii?

Living Wage Calculation for the County of Honolulu in the Hawaiian Islands

1 ADULT 2 ADULTS (BOTH WORKING)
0 Children 2 Children
Living Wage $20.26 $26.49
Poverty Wage $7.13 $7.33
Minimum Wage $10.10 $10.10

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *